Palveluntuottajat ovat erittäin tyytyväisiä Smartum palveluseteliin

Smartum toteutti toukokuussa sähköisen kyselyn, jossa kartoitettiin palveluntuottajien kokemuksia Smartumin sähköisestä palvelusetelistä – mielipidettä kysyttiin esimerkiksi palvelusetelin koulutuksesta sekä palveluseteliin liittyvistä työvaiheista. Kyselyyn vastasi 45 % kyselyn saaneista palveluntuottajista.

Alla poimintoja tutkimuksen keskeisistä tuloksista:

  • 80 prosenttia vastaajista oli erittäin tyytyväisiä tai tyytyväisiä yhteistyöhön Smartumin kanssa.
  • Vain kaksi prosenttia oli tyytymättömiä yhteistyöhön, perusteluina mm. Smartumin määrittämä palvelupalkkio.
  • 92 prosenttia vastanneista oli saanut tarpeeksi apua Smartumilta sähköisen palvelusetelin käsittelyyn ja veloitukseen liittyen.
  • 88 prosenttia vastanneista koki, että heidän on helppo hahmottaa, mikä asia kuuluisi hoitaa kunnan ja mikä Smartumin kanssa.
  • 80 prosenttia vastanneista koki palvelusetelin työvaiheet sujuviksi.

Vastaajat alueittain Miten koet yhteistyön sujuvan Smartumin kanssa?

PS_kysely_2011_piirakka_vastaajat_alueittain

 PS_kysely_2011_piirakka_yhteistyo_smartumin_kanssa

Kaikki kyselyyn vastanneet ovat saaneet raportin, johon on koottu kyselyn tuloksia sekä esiin nousseita ajatuksia, kehitysideoita ja palautteita. Kiitämme vielä lämpimästi kaikkia kyselyyn vastanneita. Toimitamme raportin muille halukkaille eteenpäin. Aiheesta voitte olla yhteydessä asiantuntijoihimme!

Mareena Löfgrén
palveluseteliasiantuntija
matkapuhelin: 050 544 5141
sähköposti: etunimi.sukunimi(at)smartum.fi