Tiedote
Smartum Oy
2.9.2008
Smartumin Kulttuuriseteli käy jatkossa myös liikuntaan
Smartum Kulttuuriseteli muuttuu ensi vuoden alusta lähtien yhdistelmäseteliksi, joka käy sekä kulttuuripalveluiden että aktiivisten liikuntapalveluiden maksamiseen. Setelin arvo on viisi euroa. Työntekijä voi itse päättää, harrastaako hän seteleillä liikuntaa, kulttuuria vai molempia.
Smartum Liikuntaseteli säilyy neljän euron arvoisena ja käy edelleen ainoastaan aktiivisten liikuntapalveluiden maksamiseen.
Uuden Kulttuurisetelin ulkoasu julkistettiin elokuussa.
Hallituksen talousarvioesityksen mukaan kulttuurisetelistä tulisi verovapaa henkilöstöetu vuonna 2009. Liikuntasetelin verovapaus vahvistettiin vuonna 2004. Liikuntasetelin käyttö on yleistynyt hyvin nopeasti sen jälkeen.
Niin työnantajia, palveluntuottajia kuin verovapaan henkilöstöedun saajia hyödyttävä liikuntasetelijärjestelmä on tuonut uusia käyttäjäryhmiä säännöllisen liikuntaharrastuksen piiriin ja laajentanut palvelujen kysyntää ja tarjontaa. Kulttuurisetelistä odotetaan samankaltaista piristysruisketta myös kulttuurialalle.
Kulttuurisetelin palvelupalkkio laskee
Smartum laskee Kulttuurisetelin palveluntuottajien palvelupalkkiota.
Kulttuurisetelin palvelupalkkio on jatkossa viisi prosenttia. Aiemmin se on ollut kahdeksan prosenttia. Palvelupalkkio mahdollistaa luotettavan järjestelmän pitkäjänteisen kehittämisen. Smartum on sitoutunut edelleen laskemaan palvelupalkkiota käyttäjämäärien kasvaessa.
Liikuntasetelin tavoin maksuvälineenä toimiva Kulttuuriseteli on työnantajan tarjoama henkilöstöetu työntekijöiden hyvinvoinnin edistämiseksi. Sen tärkein tehtävä on aktivoida ihmisiä. Kulttuurin harrastaminen edistää tutkitusti henkistä vireyttä ja terveyttä. Sen on todettu myös alentavan verenpainetta ja stressihormonien tasoa.
Vuonna 1995 perustettu Smartum on alansa edelläkävijä, joka on ensimmäisenä kehittänyt sekä Liikuntasetelin että Kulttuurisetelin. Sen asiakkaina on jo 8200 aktiivista työnantajaa, joiden palveluksessa on 620 000 työntekijää. Smartumin asiakastyytyväisyys on tutkimusten mukaan erittäin hyvällä tasolla. Laatukeskus valitsi Smartumin Vuoden Laatuinnovaatio 2007 -kilpailun voittajaksi pk-yritysten sarjassa.
Uuden Kulttuurisetelin kuvan voi ladata lehdistökäyttöä varten osoitteesta tästä linkistä.
Lisätietoja:
Hanna Suoranta, toimitusjohtaja, Smartum Oy, puh 040 732 5215, sähköposti hanna.suoranta(a)smartum.fi
www.smartum.fi
www.kulttuuriseteli.fi

